Акарите (прахов кърлеж) - малките чудовища в леглата ни.

Акарите намиращи се в домашната прах, могат да отключат алергии у деца предразположени към тях, но това рядко се случва преди двегодишна възраст.

 

Приблизително едно на всеки пет деца страда от алергия, но този брой се увеличава непрекъснато, което се дължи на това, че особено в индустриално развитите страни съществуват серия от фактори, които допринасят за тези неразположения: замърсяването, домашното отопление, прекалено високата степен на влага и температура в домовете.

 

Една от най-често срещаните алергии, която причинява неприятности дори и през зимата, е причиняваната от акарите. За какво точно става въпрос? Какви хигиенни правила трябва да се спазват, за да бъде избегната и елиминирана? Какви лоши навици трябва да бъдат изкоренени от нашите жилища?

 

Алергията е засилена имунна реакция на организма срещу една странна субстанция, най-често протеинова, наречена алерген. Тази субстанция може да бъде с естествен или изкуствен произход. Първата се среща в полените, козината на животни, в някои храни и в мъховете. Изкуствената, съдържаща се в лекарства и техни производни или препарати, може да предизвика реакции в някои органи, като кожата, очите, носа, дробовете и вътрешните органи.

 

Акарите са алергени от естествен тип. Става въпрос за малки животни, които не се виждат с просто око и приличат на миниатюрни паячета (в един грам прах се съдържат до 25 000 акара), които обичат влагата.

 

Тези миниатючни твари (акарите) гнездят в дюшеците, възглавниците, матраците, диваните, килимите и дори в дрехите. Наричат се дерматофагоиди (от гръцки - ядящи кожа), дължащо се на това, че се хранят с органични материали.

 

ПЪРВИТЕ ГОДИНИ НЕ ПРИЧИНЯВАТ ПРОБЛЕМИ

Тази алергия рядко се появява в най-ранно детство, тъй като, за да се прояви, трябва детето да е било в контакт с алергена две-три години.

Най-общо казано, децата, алергични към акари, имат:

  • Респираторни проблеми, като ринит и астма. Ринитът, освен чрез обилна секреция, почти винаги се проявява и по обратния начин, т.е. запушен нос.
  • Някои деца могат да страдат от упорита и хронична кашлица. В някои случаи алергията може да бъде придружена от дерматологични прояви, като ?необичаен дерматит? или екзема, зачервяване на кожата, придружено със сърбежи, което може да засегне бузите, ушите и челото и дава усещане за обрив при допир. Тези реакции могат да се разпространят по зоните зад ушите, в сгъвката на лакътя, подколянните ямки, опакото на ръцете и зоната на палеца.

 

СИМПТОМИ, СХОДНИ С ДРУГИ АЛЕРГИИ

Симптоми като ринитът и астмата се проявяват също при алергия към полени и при предизвиканата от животински косми и акари. Но, въпреки че клиничните им картини са почти еднакви, те се проявяват по различно време. Докато най-често срещаната алергия предизвикана от полените или сенна треска се появява през пролетта, когато цъфтят растенията, причинители на алергени, а алергиятаот мъхове в края на лятото и началото на есента, то ринитът, причинен от акарите, се проявява през всички сезони. Това означава, че може да се прояви по всяко време, вследствие на постоянното присъствие на акарите, които го причиняват, макар че може и да се влоши при смяна на сезоните, есента и пролетта. Тогава са периодите, когато акарите се размножават и тяхната концентрация е по-голяма.

Още за акарите може да прочетете ТУК

ОЩЕ ИНТЕРЕСНА ИНФОРМАЦИЯ

Чистотата вкъщи е от ключово значение за нашето добро здраве. Всъшност, тежестта на въздуха който вдишваме вкъщи е по-голям от цялата храна и пиене което консумираме през целия си живот. В днешно време замърсеността на въздуха в затворени помещения е от 2 до 5 пъти по-мръсен от замърсеността на въздуха навън. Няколко изследвания показват, че лошия климат в затворените помещения може би е причина за мнгото респираторни заболявания открити в деншни дни.

 

Ние дишаме приблизително 20,000 пъти дневно и изпълваме нашите дробове средно с 13 куб. метра въздух. Проучване показва, че в 1 куб. метър въздух вкъщи се съдържат 250-300 милиграма ситни частици прах. С други думи, без да забележим ние вдишваме приблизително 4 грама чист прах в дробовете си всеки ден. Проучване по темата също показва, че праха в къщите ни е много по-опасен от колкото праха навън както и това, че ние прекарваме повечето си време вкъщи.

Какво направихте досега за да се отървете от праха вкъщи?

 

Какво е Прахов Кърлеж?

Домашните прахови кърлежи са микроскопични буболечки които главно живеят на мъртвата кожа която всекидневно пада от хората и тяхние домашни любимци. Праховият кърлеж не е опасен за повечето хора. Той не пренася болести, но може да причини алергични реакции при астматици и други които са алергичникъм тяхните изпражнения. Мъртвата кожа и отлагания често наричани пърхот са по често концентрирани в помещения за отдих като матраци и често използвани канапета, дивани и прилежащи към тях килими в които се концентрират огромни количества от тези микроскопични кърлежи. Средното отделяне на кожни образования при човека е 10 грама седмично. Кучетата и котките отделят доста повече мъртви образования.

Знаете ли, че...?

Обикновен матрак може да съдържа десетки хиляди прахови кърлежи. Почти 100,000 прахови кърлежи могат да живеят в 1 квадратен метър килим.

Един кърлеж се изхожда до 20 пъти дневно като в съдържанието на фекалиите му се съдържа протеин, който за много хора е алергичен. Протеините в тази комбинация от изпражнения и кожа е това което причинява алерергични реакции при хората.

В зависимост от човека и податливостта му може да варира от сърбеж в очите до асматични пристъпи. И накрая за разлика от другите кърлежи домашните акари не са паразити тъй като те се хранят само с кожни отпадъци. Праховите кърлежи могат да се пренасят по въздуха чрез малки въздушни течения причинени от нормалните домашни действия.

Средният живот на праховият кърлеж е от 10 до 20 дни. Оплодена женска може да живее до 70 дни, като тя снася от 60 до 100 яйца през последните 5 седмици от живота си. През 10 дневният си живот един прахов кърлеж произвежда до 2000 фекални частици и дори по-голям брой от частично смляни прахови частици с изобилие на ензимни. Праховият кърлеж се възпроизвежда достатъчно бързо за да окаже влияние на здравето на човека, затова профилактично почиствайте местата които често ползвате.

I.   Акари-характеристика:
1. Акарите живеят практически във всички дюшеци, матраци, килими и спално бельо.
2. Акарите се хранят с мъртви кожни клетки, затова ги наричат дерматофагоидес /от гръцки език - ядящи кожа/.
3. От човек пада средно 1,5 гр мъртва кожа на ден - това е достатъчно, за да изхрани 1 млн.акари.
4. На един нокът се събират над 7000 акара.
5. В 1 гр прах - до около 25 000 акари.
6. В едно легло - средно около 2 милиона акари.
7. Размерът им е около 200-300 микрона, а средният размер на отделена единична  фекална маса е средно 20-40 микрона.
8. Акарите се плодят на всеки две-три седмици (една женска снася по около двадесет и пет до тридесет яйца наведнъж).

II. Вреди:
1. Считат се за едни от най-честите ‎причинители на астма по целия свят.
2. По информация на СЗО (Световната Здравна Организация), от алергии страдат 20% от населението в света и повече от половината от случаите са именно алергии към домашния акар.
3. В изпражненията на карите се съдържат алергенни протеини Der f1 и Der p1 (EN), които предизвикват разрушаване на клетките, алергични реакции, зачервяване или екземи.
4. Един акар произвежда около 20 високо-алергенни фекални топчици на ден.
5. Алергични реакции:
    - астма
    - сенна хрема
    - екзема
    - запушен/течащ нос
    - сърбящи/сълзящи очи
    - кихане
    - ринит
    - конгестия
    - конюктивит

III. Потенциални опасности:
1. За алергията и астмата няма лечение, но могат да се вземат предпазни мерки. Ето защо е нужно да се контролира нивото на акари в праха в домовете.
2. Алергията е не само млада болест, но и болест на младите. Най-често от нея страдат хора на възраст 20 и 35 г., но с промяната качеството на храната и внедряването на все повече химия в производството на храните в световен мащаб, възрастта не е от значение и все повече хора ще страдат от различни видове алергии.

3. Излагането на бебетата  на  опасността от акари през 1-вата година от живота им, може да  доведе до алергия за цял живот.

4. В наши дни, като никога досега, е необходимо да се правят фундаментални изследвания в областта на имунологията, смята професор Божков. Ако учените успеят да разберат защо възниква алергията, ще стане възможна първичната профилактика и ще се прекрати наплива от детски алергии, който се наблюдава в наши дни.

5. Засега препоръките имат доста отвлечен характер. Например, лекарите препоръчват да не се пуши в присъствието на детето, тъй като никотина предизвиква синтеза на специфични за алергетиците имуноглобулини и съветват детето да се кърми през първата година от живота му (което на практика е невъзможно за трийсетгодишен човек).

6. В целия цивилизован свят алергията е призната за социална болест, тоест болест, която влияе на живота на обществото като цяло. Във връзка с това Евросъюзът още преди няколко години прие общоевропейска програма за борба с алергията, която си има собствен бюджет. У нас, както не е трудно да се отгатне, все още няма нещо такова.

7. От края на 60-те години на миналия век се наблюдава необясним епидемичен подем на алергичните заболявания. Направо ни заля като вълна. Изведнъж започнахме да водим статистиката не в проценти, а в пъти, казва проф. д-р Божко Божков, професор в Катедрата по алергология към МФ-София. Броят на заболелите от бронхиална астма се е увеличил четири пъти, а алергичният ринит — шест пъти.

8. На учените е ясно, че не е имало време за изменения на ниво генетика в човешката популация – срокът е доста кратък. Значи цялата работа е в обкръжаващата среда. Според статистиката най-много  алергетици има в цивилизованите страни с така наречената западна култура.

Група японски учени от Центъра за изследване на алергиите към медицинския университет "Джунтендо" в Токио са установили, че акарите и изпражненията им съдържат ензим, който обезсилва защитната функция на кожата и я оставя беззащитна спрямо различни дразнители.

 

                                                                  ***
 
Съдържанието на живи акари, мъртви акари и техните екскременти са до 10% от теглото на възглавницата и леглото на които спите. Това са резултати от изследвания направени на артикули нечистени повече от 2-3 години.
Това означава, че вие и вашата фамилия спите в образно казано - тоалетна пълна с меланж от прах, кожни отпадъци, мъртви акари и техните фекалии... които вдишвате всяка вечер докато спите.

Тук възниква един въпрос - Ако не сте си чистили леглата вкъщи повече от 1-2 години, здравето ви ли е най-важно за вас или другите маловажни неща, защото ако нямате здраве, нямате нищо?! Всичко останало е маловажно!

HOME   SOFIA   VARNA